Teams

6th Grade Teams

Team Amicalola
Language Arts  Amy Thomason
Reading  Mindee Calabrese
Math  Morgan Sabb
Science  Lisa Naliwajka
Social Studies  Amanda Collins
Team Waleska
Language Arts  Jill Onufrak
Reading  Jennifer Jones
Math  Courtni, Mitchell
Science  Chelsea Wolfe
Social Studies  Shared
Team Echota
Language Arts Laura Herrera
Reading  Jaime Azaroff
REP Reading Stacey Thompson
Math  Christine Frederick
Science  Teresa Hutto
Social Studies  Shared
Team Caddo
Language Arts  Kyle Freunscht
Reading  Lia Bobo
Math  Lindsey Pracht
Science  Lindsey Mason
Social Studies  Shared

7th Grade Teams

Team Hiawassee
Language Arts  Tiffany Robbins
Reading  Leigh Ann Cantrell
Math  Day Craig
Science  Nick Singleton
Social Studies  Debbie Garner
Team Stiyu
Language Arts  Jacqueline Allen
Reading  Jennifer Evans
Math  Jennifer Campbell
Science  Leslie Powell
Social Studies  Shared
Team Tsunalli
Language Arts  Stephanie Shaffer
Reading  Bonnie Jackson
Math  Bekki Couch
Science  Erin Hoerr
Social Studies  Debbie Lanter
Team Eyota
Language Arts Christy Vaccaro
Reading  Katey Yursis
Math  Meredith Waters
Science  Courtney Helmuth
Social Studies  Shared

8th Grade Teams

Team Phoenix
Language Arts  Amanda Coleman
Reading
Math  David Colvin
Science  Carrie Barie
Social Studies  Hannah Braswell
Team Waya
Language Arts  DeLaney Campbell
Reading  Katrina Rogers
Math  Brian Jackson
Science  Cassie Pichon
Social Studies  Shared
Team Creek
Language Arts  Robyn West
Reading  Tina Wheeler
Math Hannah Samios
Science  Mark Diss
Social Studies  Shared
Team Halona
Language Arts  LaTease Drawdy
Reading  Nicole Green
Math  Courtney White
Science  Kathy DeSarno
Social Studies  Jake Pendergraft
High School Credit 
Spanish Elizabeth Castrillon
French Jennifer Russell
Latin Greg Ross
Drafting Heath Wilkie
Special Education

 

 6th Grade
 Language Arts  Jenna Hanfland
 Reading  Misty Harper
 Math  Donna Kluscarits
 LA/R/M/SC (TT)  Laura Malavenda
 SS/SC (TT)  Greg Scott
 7th Grade
Language Arts Andrew Carwile
Reading Betsy Jorczak
Math Taylor Bennett
R/M (TT) Amy Wallace
SC/SS/LA (TT) Alison Alderfer
8th Grade
Language Arts Keisha Morris
Reading Jessica Nelson
Math Taylor Stewart
R/M (TT) Lois Thom
LA/SS/SC (TT) Dedee Poje
SC/SS (TT) Ben Sparks
REP
Math Rebecca Bracca
Reading Valerie Hultquist
Reading Stacey Thompson
ESOL
Valerie Hultquist
Sara Lawson
Connections Teachers
 FACS  Melissa Christensen
 Orch/Drama  Tim Christian
 Science Enrichment  Kim deMontfort
 Business & Computer Science  Anita Geoghagan
 Technology  Brad Mann
 Chorus  Joe Salter
Art Connie Strickland
Band Ricky Williams
 Study Skills  Lashelle Thompson
PE/Health
Douglas Elliott
Jake Hester
Syretha Marble
Steve McGowan
Janet Roach
Paul Singer
Julie Swanson
High School Credit 
Spanish Elizabeth Castrillon
French Jennifer Russell
Latin Greg Ross
Drafting Heath Wilkie