Woodstock HS Engineering & Technology Students Win Statewide Awards & Office!

Woodstock HS Engineering & Technology Students Win Statewide Awards & Office!

Woodstock HS students show off some of the trophies they won at Georgia’s Technology Student Association State Conference.

 

Woodstock High School engineering and technology Career Pathway students recently won statewide honors and office and are advancing to Nationals!

Thirty-five Woodstock HS students competed at Georgia’s Technology Student Association State Conference, at which this year 2,700 students from across the State competed in technology and engineering contests. Students who place are invited to attend the National Conference, at which students from the U.S. and other countries including Turkey and Germany come to compete; this year, Nationals will be held in June in Atlanta. Also during the State conference, Woodstock HS junior Greg Carroll was elected the State Vice President and sworn into office.

Woodstock HS junior Greg Carroll, right, is sworn into office as State Vice President of Georgia’s Technology Student Association at the State conference.

Woodstock HS students who placed and move on to Nationals are:
first place, Biotechnology: L.T. Heber, Malachi Brewer, George Saunders, Walter Saunders and Drew Mathena; and third place, Animatronics: Anna Mitchell, Colton Clanton, Sam Skillman, Corey Darko and Matthew Tressler

Three Woodstock HS teams placed in the TEAMS (Tests of Engineering Aptitude, Math, and Science) competition, which includes a multiple-choice test, an essay, and a problem solving challenge. The 11th- and 12th-grade Team A took first place in the State, while Team B took third place. The 9th- and 10th-grade Team took first place in its division. By placing in the top three, all three earned a spot to compete at Nationals.

Team A members are: Preston Alsup, Gregory Carroll, Andy Jiang, Julia Litrel, Reese Mallory, Dylan Mason, Toral Patel and Katelyn Provost. Team B members are: Jack Bortle, Nayeli Perez-Soto, Anna Mitchell, Kyle Pederson, Colton Clanton, Maeve Levreault-Lopez and Matthew Garcia. Ninth- and 10th-grade team members are: Felipe Duque, Abigail Halls, Briston Green, Hayden Johnson, Valerie Cournoyer, Carly Henderson, Owen Mason and Elizabeth Mitchell.

Teacher Karen Zayance is the team’s sponsor and recently was elected to the TSA Board of Directors. In her new role as a Board member, she will assist in the planning and production of the TSA’s four State conferences held annually. The Board works with TSA’s staff by establishing policy, direction and managing competitive events.  She and her students will be recognized by the Cherokee County School Board and Superintendent of Schools at the School Board’s May 3 meeting.

#CCSDfam

Woodstock HS TEAM competition members who placed at State and are headed to Nationals include, from left to right, front row: Nayeli Perez-Soto, Toral Patel, Julia Litrel, Anna Mitchell, Katelyn Provost, Dylan Mason, Preston Alsup, Reece Mallory, Maeve Levreault-Lopez, Andy Jiang; back row: Valerie Cournoyer, Greg Carroll, Carly Henderson, Jack Bortle, Felipe Duque, Abi Halls, Briston Green, Hayden Johnson, Elizabeth Mitchell, Colton Clanton, Matthew Garcia, Owen Mason and Kyle Pederson.


Fifteen CCSD Students Headed to State Science Fair!

Category : CCSD

Sequoyah HS senior Theodore “Teddy” Campbell is headed to the State fair after winning first place and a Cobb EMC $50 prize at Regions, where he was congratulated by chemistry teacher, Brian Carnes.

Fifteen Cherokee County School District students are headed to the 70th Annual Georgia Science & Engineering Fair!

The students earned first-place awards at the Northwest Georgia Regional Fair on Saturday to qualify for the statewide competition, which is in March in Athens.

Creekland MS seventh-grader Danielle Satterfield won first place in the Physics & Astronomy category at the Northwest Georgia Regional Science & Engineering Fair. She also won a special award from Cobb EMC and Gas South, which included a $50 prize.

Bella Okray

Kaselynn Mitchell

Carolyn Forrester

Ava Leopard

 

All 13 Woodstock High School students who competed at the Regional fair placed, and nine are advancing to the State competition. Woodstock HS students make up nine of the 15 students from the Cherokee County School District who placed first at Regions and qualified for the State fair.

A list of the winners is below, as are lists of students who earned second- and third-place honors and special awards at the Regional fair.
#CCSDfam

 

 

1st Place Award and Invitation to Advance to State Science Fair

Student’s Name School Grade Teacher name Place
Alexia John Woodstock HS 12 Anna Grantham 1st Place
Anna Rives Woodstock HS 12 Anna Grantham 1st Place
Bella Okray and Kaselynn Mitchell Dean Rusk MS 7 Erin Hoerr 1st Place
Carolyn Forrester and Ava Leopard Mill Creek MS 7 Julie Schumaker 1st Place
Christopher Nikolov Woodstock HS 11 Anna Grantham 1st Place
Danielle Satterfield Creekland MS 7 Rob Ware 1st Place
Dayne Bergman Woodstock HS 10 Anna Grantham 1st Place
Delaney Caslow Woodstock HS 12 Anna Grantham 1st Place
Eliza Ndow Woodstock HS 11 Anna Grantham 1st Place
Eva Hansen Woodstock HS 12 Anna Grantham 1st Place
Jacob Tweddle Woodstock HS 10 Anna Grantham 1st Place
Theodore Campbell Sequoyah HS 12 Brian Carnes 1st Place
Zakwan Khan Woodstock HS 10 Anna Grantham 1st Place

 

2nd Place Awards

Student’s Name School Grade Teacher name Place
Laney Cline Teasley MS 7 Malinda Lipscomb 2nd Place
Bryce Hunter Woodstock HS 10 Anna Grantham 2nd Place
DJ Colonna Dean Rusk MS 7 Leslie Powell 2nd Place
Eduardo Morales ET Booth MS 7 Lawrence Gruszecki 2nd Place
Emily Sloan and Mackenzie Englert Woodstock HS 11 Anna Grantham 2nd Place
Luke Spivey Mill Creek MS 7 Andrea Sirard 2nd Place
Mason Mancini ET Booth MS 6 Lawrence Gruszecki 2nd Place
Sanjana Surapaneni ET Booth MS 8 Lawrence Gruszecki 2nd Place
Shane Dallas River Ridge HS 11 Chris Akins 2nd Place
William Mein & Hayden Callahan Teasley MS 6 Nancy Silka 2nd Place

 

3rd Place Awards

Student’s Name School Grade Teacher name Place
Caitlin Callahan Woodstock HS 10 Anna Grantham 3rd Place
Casen Stiber Woodstock MS 7 Lydia Olson 3rd Place
David McDonnell Dean Rusk MS 6 Teresa Hutto 3rd Place
Ethan Losasso River Ridge HS 11 Chris Akins 3rd Place
Evan Fistel Dean Rusk MS 7 Erin Hoerr 3rd Place
Javani Felder and Morgan Pittman River Ridge HS 12 Chris Akins 3rd Place
Kahlan Clark Woodstock MS 7 Savannah Bell 3rd Place
Kyle Egnar and William DeMartini Teasley MS 7 Jason Sirard 3rd Place
Lyla Dennis ET Booth MS 7 Lawrence Gruszecki 3rd Place
Madeline Ambry Woodstock MS 7 Lydia Olson 3rd Place
Olivia Lambert ET Booth MS 7 Lawrence Gruszecki 3rd Place
Owen Yager Teasley MS 6 Nancy Silka 3rd Place
Peyton Van Riper ET Booth MS 7 Lawrence Gruszecki 3rd Place
Riley Dunevent Freedom MS 7 Richardson 3rd Place

 

 

Cobb EMC and Cherokee County Water and Sewer Authority (CCWSA) Special Awards

Student’s Name School Grade Teacher name Partner in Education & Monetary Value of Gift Card
Christopher Nikolov Woodstock HS 11 Anna Grantham CCWSA $100
Dayne Bergman Woodstock HS 10 Anna Grantham CCWSA $50
Danielle Satterfield Creekland MS 7 Rob Ware Cobb EMC $50
Theodore Campbell Sequoyah HS 12 Brian Carnes Cobb EMC $50
Zakwan Khan Woodstock HS 10 Anna Grantham Cobb EMC $50
Laney Cline Teasley MS 7 Malinda Lipscomb Cobb EMC $50
Bryce Hunter Woodstock HS 10 Anna Grantham Cobb EMC $50
Peyton Van Riper ET Booth MS 7 Lawrence Gruszecki Cobb EMC $50
Catherine McNutt Mill Creek MS 7 Andrea Sirard Cobb EMC $50 &  CCWSA $50
Jacob Tweddle Woodstock HS 10 Anna Grantham CCWSA $100

 


14 CCSD Projects Win at Regional Science Fair, One Wins Best in State!

Category : CCSD

Fourteen Cherokee County School District projects earned first-place at Regionals and were entered into the 69th Georgia Science and Engineering Fair, with one winning first-place State honors!

Krystl Wood

Woodstock High School senior Krystl Wood won First Honors and Best in Category, Senior Division in the Chemistry category at the State fair!

Students also received special awards and scholarships from partners including Cobb EMC, Gas South and the Cherokee County Water and Sewerage Authority.  The students were recognized this month by the Cherokee County School Board and Superintendent of Schools.

The Regional First Honors winners are (State honors and other awards also noted below):
Jackson Baker, Teasley MS, Energy: Physical
Julia Boll, River Ridge HS, Animal Sciences; GSEF Senior Division Second Honors
Irene Chen, River Ridge HS, Computational Biology & Bioinformatics
Briana Delvasto, Woodstock HS: Biomedical and Health Sciences; GSEF Senior Division Second Honors and UGA Graduate-Professional Student Association Award
Evan Fistel, Dean Rusk MS, Robotics and Intelligent Machines; GSEF Junior Division Second Honors and Naval Science Award – Junior Division
Lindsey Graham, Woodstock HS, Plant Sciences; GSEF Senior Division Third Honors
Eva Hansen, Woodstock HS, Plant Sciences
Dylan Herrick, Mill Creek MS, Physics & Astronomy
Kali Holierhoek, Teasley MS, Chemistry; GSEF Junior Division Third Honors – Alternate
Layne Johnson, Teasley MS, Chemistry; GSEF Junior Division Third Honors –
Alternate
Ramsha Khan, Woodstock HS, Microbiology; GSEF Senior Division Third Honors and Stockholm Junior Water Prize Regional Award
Emma Osborne, Woodstock HS, Cellular & Molecular Biology; GSEF Senior Division Fourth Honors
Grady Port, Mill Creek MS, Physics & Astronomy
Taylor Powell, Etowah HS, Biomedical Engineering
Anna Rives, Woodstock HS, Environmental Engineering; GSEF Senior Division Fourth Honors
Ascher Shostak, E.T. Booth MS, Earth & Environmental Sciences
Emily Voigt, Sequoyah HS, Chemistry
Krystl Wood, Woodstock HS, Chemistry; GSEF Senior Division First Honors and GSEF Best in Category Chemistry Senior Division
Gwenevere Wyre, Etowah HS, Behavioral & Social Sciences; GSEF Senior Division Second Honors

Georgia Science and Engineering Fair logo


Clark Creek ES STEM Academy Wins International Organization’s Award for STEM Education!

Clark Creek Elementary School STEM Academy has received an international organization’s top honor for excellence in technology and engineering education!

The school has been named the Georgia winner of the 2017 Program Excellence Award presented by the International Technology and Engineering Educators Association (ITEEA) and Paxton-Patterson.

Principal Joey Moss

“Through the review process, it was recognized that our school’s technology and engineering education program is truly exemplary among other programs in our state,” Principal Joey Moss said. “Our students are the ones who will have richer lives as a result. Not many endeavors are more important than helping students become technologically literate and learn more about the world around them.”

ITEEA praised the school for the “tremendous amount of work and dedication that is required to design, maintain, and improve quality programs like yours.”
This news follows two consecutive years of top accolades for the school: in 2015, it earned the prestigious State STEM Certification… only the 11th elementary school in Georgia to earn this commendation, and the first in Cherokee County; and last year, the school was recognized as a finalist for the Technology Association of Georgia’s STEM Certified School Outreach Award.

“Clark Creek Elementary School STEM Academy is an outstanding example of innovative academic school choice,” Dr. Hightower said, noting the school is one of CCSD’s six award-winning Cherokee Academies open to all CCSD elementary school students. “Not only does Clark Creek soar like its RedHawk mascot among schools statewide, these achievements are especially remarkable given its Title I status due to the economic challenges many of its students and their families face. We’re so proud of this continued success!”

Principal Moss said the support of the entire school community — including business partners — made the ITEEA recognition possible, and she especially appreciates the efforts of Teresa Bailey, the school’s Odyssey Lab teacher, who prepared the award application and fifth-grade teacher Cindy Reeves.

Teresa Bailey

Cindy Reeves

Ms. Bailey and Ms. Reeves will join Principal Moss in presenting at the ITEEA Annual Conference in Dallas, Texas from March 16-18, 2017, and they will be recognized at the Conference’s Program Excellence Ceremony. They will be recognized by the Cherokee County School Board and Superintendent of Schools Dr. Brian V. Hightower at the April 20 School Board meeting.


CCSD Schools Named Finalists in Technology Association of Georgia’s 2016 STEM Education Awards!

stemlogo

Two Cherokee County School District schools have been named finalists for the Technology Association of Georgia (TAG) and TAG Education Collaborative’s 2016 STEM Education Awards!

Canton Elementary School STEM Academy is a finalist for the Elementary School Award, and Clark Creek Elementary School STEM Academy is a finalist for the STEM Certified School Outreach Award!

This is the second consecutive year for the schools to be named to the elite list of finalists.

The awards were created, according to the Association, to recognize “outstanding efforts and achievement in supporting and promoting STEM (science, technology, engineering, and math) education in Georgia.”

Winners will be announced during the STEM Education Awards ceremony on Nov. 4 at the Loudermilk Center in Atlanta.

“We applaud each of this year’s finalists for their extraordinary efforts to bolster awareness about the importance of STEM and for their hard work to increase student participation in science, technology, engineering and math programs,” said Michael Robertson, director of the Collaborative.  “Georgia will need to fill some 211,000 STEM-related jobs by 2018, so we are pleased to showcase so many great schools, programs and organizations that are helping to develop a strong future workforce for our state. ”

TAG is the leading technology industry association in the state, serving more than 30,000 members; TAG Education Collaborative is dedicated to developing science, technology, engineering and math initiatives in Georgia.